Управління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області
Діти проти насилля!
План заходів щодо участі
у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства» по ДНЗ № 20 «Зайчик»
з 25.11.2020 по 10.12.2020 р.
1.Інформбюро для батьків «Профілактика жорстокого поводження з дітьми»
2Конкурс малюнків «Світ без насильства очами дітей»
3Перегляд вебінару «Живи вільно»https://www.youtube.com/watch?v=xhBbzN6l-Ew&t=510s
4Бесіди з дітьми: «Дитина та її простір», «День добрих справ», «Мої домашні обов’язки»
5Дидактичні ігри: «Родинне коло», «Допоможи другу», «Мої права», «Хто я», «Мій вибір», «Казкові герої та їх права», «Поїзд турботи», «Які права порушено», «Магазин іграшок», «Потреби та можливості»
6Тренінг «Як не стати жертвою насилля»
7Заняття «Свої права ти добре знай, їх шануй та захищай»
8.Воркшоп з педагогами «Страхи у дітей та дорослих. Шляхи їх подолання»
9Колаж «Щаслива дитина в щасливій родині»
10Пам’ятка для батьків «Заохочення та покарання дитини в сім’ї»
11Відео «Проти насильства в сім’ї» https://www.youtube.com/watch?v=wnaYyJnbiw0
12Круглий стіл з педагогами «Насильство щодо дітей»
13Перегляд відеоролика «Дітям про Конвенцію ООН про права дитини»
https://www.youtube.com/watch?v=zY8FA5sCR7c
14Виготовлення буклету «Як виховувати дитину без фізичних покарань»
15Висвітлення інформації про проведені заходи на сайті
16Рекомендації педагогам «Емоційне благополуччя дитини в групі»
Етика як філософська категорія
Етика - наука про сутність, закони виникнення й історичного розвитку моралі, функції моралі, моральні цінності громадського життя. Мораль (від латинського moralis — моральний; mores — звичаї) розглядається як один із способів нормативного регулювання поведінки людини, особлива форма суспільної свідомості і вид суспільних відносин.
Маючи інваріантну природу, етика розглядається філософами як специфічне явище суспільного життя, а саме: є особливим орієнтиром у світі цінностей, які декларує суспільство; відображає інтереси соціальних груп; містить певні моральні норми і взірці, які обумовлюють поведінку особистості в ситуаціях морального вибору; регулює поведінку людей; залежить від стану способів соціальної регуляції (правових, державно-адміністративних та ін.); передає накопичений духовний досвід суспільства і залежить від умов соціальної взаємодії, способів функціонування суспільної думки, засобів комунікації; виявляє моральний стан суспільства і особистості; впливає на світогляд особистості; пов’язана з іншими сферами впливу на людину: мистецтвом, релігією, філософією, наукою.
Поняття про педагогічну етику, її предмет і завдання
Теоретичним підґрунтям педагогічної деонтології як науки про професійну поведінку вчителя є педагогічна етика, яка виступає базовою складовою формування професіоналізму і компетентності сучасного вчителя. Професійна етика – це сукупність моральних норм, які визначають ставлення працівника до свого професійного обов’язку, а через нього – до людей, з якими він контактує за характером своєї діяльності.
Педагогічна етика – це галузь професійної етики, відносно самостійної складової етики - розділу філософської науки. Педагогічна етика безпосередньо спрямована на формування особистості, що вигідно її відрізняє від інших професійних дисциплін.
У своєму змісті, функціях і методах педагогічна етика є органічною частиною кожної педагогічної дії. Усі стосунки, що складаються в умовах педагогічної діяльності, є похідними від рівня сформованості у вчителя його професійної етики. Предметом педагогічної етики є закономірності виявлення моралі у свідомості, поведінці, взаєминах та діяльності педагога.
Головними завданнями педагогічної етики є: дослідження методологічних проблем, суті, категорій, специфіки педагогічної моралі, вивчення моральних аспектів педагогічної праці як особливого виду професійної діяльності, виявлення вимог щодо оцінки рівня професійної етики вчителя, дослідження характеру моральних взаємин учителя, розроблення методик виховання та самовиховання педагога.
Професійна етика педагога має такі особливості : 1) об’єкт праці – людина; 2) педагог несе відповідальність за майбутнє людини; 3) праця педагога надзвичайно складна у психологічному та організаційному аспектах; 4) педагог повинен бути моральним прикладом для своїх вихованців.
Дотримання етичних правил не означає наслідування апріорно-імперативних, теологічних положень, а передбачає можливість визнання загального як власного; вільного морального вибору, який тим ширший, чим вищий ступінь свободи особистості. Етика може реалізуватися лише в індивідуальному виборі.
Педагогічна етика тісно пов’язана з такими поняттями як «мораль», «духовність», «професійна культура». Мораль і етика етимологічно за змістом подібні, але для визначення їх специфіки у багатьох філософських та педагогічних дослідженнях їх розмежовують і характеризують окремо.
Структура педагогічної етики
До структури педагогічної етики включають такі її складові: зміст, категорії, принципи, функції. Категорії: педагогічна справедливість; професійна честь; професійний педагогічний обов’язок; совість і гідність; педагогічний авторитет; любов до дітей.
Зміст : моральна свідомість (погляди, переконання, почуття); моральні взаємини (з учнями, колегами, батьками); моральна діяльність (освіта, самовиховання, досвід).
Принципи: гуманізм; педагогічний оптимізм; повага і вимогливість до особистості; довіра; єдність слова і діла тощо.
Функції: регулятивна; пізнавально-інформаційна; оціночно-орієнтовна; організаційно-виховна; мотиваційна; соціокультурна.
Моральна свідомість – це показник розуміння й усвідомлення вчителем норм своєї професійної поведінки, характеру цінностей та людських взаємин у суспільстві. Вона виявляється і закріплюється в поглядах, ставленні до різних об’єктів життя, почуттях та звичках. Етичні знання й моральні погляди стають переконаннями особистості тільки у процесі соціальної практики й під впливом об’єктивних умов трудової діяльності.
Моральні відносини педагога обумовлені мірою збалансованості між нормативним і суб’єктивним сприйняттям особистістю цінностей і правил педагогічної моралі. Моральні відносини регулюються моральними принципами, нормами, звичаями, традиціями і засвоюються вчителем у процесі діяльності. Особливість цих відносин полягає у тому, що вони мають цілісно-регулятивний і безпосередньо оцінний характер, виконують функцію регулювання й контролю.
Моральна діяльність педагога, як і будь-яка духовна діяльність, має відносну самостійність, тісно пов’язана з іншими видами діяльності й може реалізовуватися в різних предметних формах: моральна освіта, організація морального досвіду, моральне самовиховання.
Педагогічна справедливість – категорія моральної свідомості, що визначає необхідний порядок людських взаємин у педагогічній діяльності; виступає своєрідним вимірювачем об’єктивності вчителя, рівня його моральної вихованості (доброти, принциповості, людяності), що виявляється в його оцінках успіхів та вчинків учнів, їх ставлення до навчання тощо.
Основна ідея моралі, дослідження якої є важливим для розуміння сутності деонтології, оскільки вона є її джерелом, - ідея повинності, яка заснована на такій етичній категорії, як обов'язок, що є однією з найважливіших в етиці взагалі і серед категорій професійної етики зокрема. Обов'язок як суспільна необхідність виражається в моральних вимогах до особистості і виступає як внутрішня моральна необхідність виконання об'єктивно існуючих суспільних зобов’язань, необхідність визначеної лінії поведінки, що диктується потребами суспільства.
Професійний педагогічний обов’язок – характеристика перетворення у свідомості вчителя моральних вимог до педагогічної професії на особистісну мету. Це спрямованість на творчість у професії, особлива вимогливість до себе, прагнення до поповнення професійних знань і підвищення педагогічної майстерності, виважене та об’єктивне ставлення до учнів та їхніх батьків, уміння розв’язувати складні колізії й конфлікти шкільного життя.
Професійно-педагогічна честь – поняття, яке визначає оцінку значимості професії в житті особистості. Усвідомлення цієї значимості є основою професійної гідності людини, самооцінкою її діяльності. Категорія педагогічної честі передбачає нормативні моральні вимоги до поведінки вчителя. Честь учителя – суспільна оцінка його реальних професійних якостей, що проявляються у виконанні ними професійного обов’язку.
Педагогічний авторитет – це моральний статус учителя в колективі, який залежить від усього комплексу професійних і особистісних чеснот педагога, його моральної гідності. Рівень авторитету визначається глибиною знань, ерудицією, майстерністю, ставленням до роботи тощо.
Стрижнем педагогічної етики є моральні принципи. Базовим серед них є принцип гуманізму. В його основі лежить переконання про безмежні можливості людини та її здатність до самовдосконалення, про свободу і захист гідності особистості, право на щастя тощо. Цей принцип передбачає любов і повагу до людини, створення умов для її гармонійного розвитку.
Гуманізм є змістовою основою інших принципів педагогічної етики: педагогічного оптимізму, поваги і вимогливості до особистості, довіри, співробітництва, творчості, єдності слова і дії. Такт – це моральна поведінка, яка базується на відчутті доречності виховного впливу, передбачення наслідків дій, постійна творчість у пошуку оптимального рішення.
Толерантність характеризується відсутністю або стриманістю реагування на будь-які несприятливі фактори впливу, емоційною стабільністю; зовні виявляється у стриманості, самовладанні, здатності тривалий час знаходитись під негативними впливами, не знижуючи свої адаптивні можливості
Таким чином, педагогічна етика як сукупність моральних вимог до професійної діяльності вчителя взаємопов’язана з іншими характеристиками педагогічної професії: «духовність», «педагогічна культура», «педагогічна майстерність» тощо і виступає одночасно детермінантою їх розвитку, впливає на характер усієї системи суб’єктно-об’єктних взаємин педагога.
ЗАОХОЧЕННЯ ТА ПОКАРАННЯ ДИТИНИ В СІМ’Ї
Процес виховання дітей неймовірно складний і вимагає титанічних зусиль і витримки від батьків. Часто дорослі не вміють правильно оцінити дії та вчинки дитини, не звертають увагу на позитивні риси її характеру. А вона у відповідь на це просто відвертається.
Педагогіка дуже обережно ставиться до покарання дітей і не схвалює дій тих батьків, які принижують людську гідність, шкодять здоров'ю дитини. Заохочення слід використовувати з дотриманням вимогливості й об'єктивності, а покарання — через виявлення поваги.
Найчастіше причиною капризів у дітей є вікові кризи, які відбуваються на перший, третій, сьомий рік життя і так звана підліткова криза. Проти них йти не можна, оскільки ці періоди дуже важливі для розвитку дитини.
Існують певні правила, прийоми, методи виховання, які стануть у нагоді.
Особистий приклад батьків - надзвичайно дієвий метод виховання. Пам’ятайте, що виховувати треба те тільки дитину, а й себе.
Сила слова. Народна педагогіка надає великого значення силі слова — розповіді, поясненню, бесіді, настанові, пораді. Спілкуйтеся з дитиною як з дорослою людиною. Ваші слова мають передавати чітку оцінку дитячих вчинків. Намагайтеся не втрачати над собою контроль. Замість того щоб кричати, починайте говорити пошепки. Для дитини це буде незвично, воне почне прислухатися до ваших слів. Якщо зірвалися на дитину, сказали їй щось неприємне – поговоріть, попоросіть вибачення і поясніть чому ви розсердилися.
Система стабільності. Нестабільність батьків у своїх решеннях щодо покарання і правилах призводить до того що дитина плутається, можна чи не можна це робити. Вихід з цієї ситуації простий. Встановіть у своїй родині правила і норми поведінки і попередьте дитину про те, що може бути, якщо вона їх порушить. Якщо дитина признається у скоєному і каже, що усвідомила свою провину скасовувати покарання не варто. Поговорити, пробачити, пошкодувати - так, але скасовувати - ні. Інакше згодом після кожного проступку дитина буде говорити «Я так більше не буду» і через 5 хвилин повторювати те ж саме. Але в той же час пам'ятайте, що те, що не є забороненим дозволено. І якщо ви залишили чашку на краю столу, а дитина її випадково розбила, винні в цьому ви.
«Казкотерапія». Придумуйте казки, у яких головний герой буде схожий на вашу дитину. Описуйте таку ж саму ситуацію, тільки за участю казкового героя. Після розповіді запитайте дитину: «Як тобі здається, а чому головний герой зробив (вчинив, сказав) саме так? Як, на твою думку, слід було зробити? Чому?» Уважно послухайте відповіді, проаналізуйте їх. Саме в них ми можете знайти причину поведінки дитини.
Правила покарання. Почуття, особливо якщо вони негативні та сильні, не слід утримувати в собі: не слід мовчки терпіти образу, приборкувати гнів, зберігати спокійний вигляд при сильному хвилюванні. Ви не зможете обдурити ані себе, ані свою дитину, яка одразу розуміє за вашим виразом обличчя, жестами, інтонацією, що щось не так. Адже саме через ці невербальні сигнали передається понад 90 % інформації про наш внутрішній стан. І контролювати їх дуже важко. Через деякий час це накопичення негативних переживань проривається та виливається в різкі слова та дії.
У той же час варто пам'ятати, що відсутність покарань, - це далеко не свобода дій для вашої дитини. Все одно залишаються правила і норми поведінки і спілкування, яких необхідно дотримуватися.
Запам’ятайте «золоті» правила.
1.Покарання не повинно шкодити здоров'ю — ані фізичному, ані психічному (воно повинно бути корисним).
2.Якщо є сумніви (карати чи не карати) — не карайте (жодних покарань «про всяк випадок»).
3.За один раз — одне покарання. Навіть, якщо вчинків скоєно багато, покарання може бути суворе, але одне за все одразу.
4.Покарання — не за рахунок любові. У жодному разі не забирайте подарунки на знак покарання.
5.Пам'ятайте про час давності правопорушення. Якщо ви з'ясували, що вчинок скоєно надто давно, краще не карайте.
6.Покараний — прощений. Сторінка перегорнулась, не згадуйте про це. Не заважайте починати життя спочатку.
7.Покарання — але без приниження. Якщо дитина відчує перевагу вашої сили над її слабкістю і вважає, що ви несправедливі, — покарання подіє у зворотному напрямку.
8. Не можна карати й сварити:
• якщо дитина хвора;
• якщо дитина їсть;
• після сну або перед сном;
• одразу ж після фізичної або душевної травми (бійка, погана оцінка, падіння) — необхідно перечекати, поки зупиниться гострий біль (але це не означає, що необхідно втішати дитину);
• якщо дитина не може подолати свої недоліки (страх, лінь, рухливість, роздратоварність), але щиро намагається зробити це;
• у всіх випадках, коли у дитини щось не виходить;
• якщо ви самі перебуваєте в поганому настрої, якщо втомилися, якщо роздратовані. У цьому стані гнів завжди неправий.
Система заохочень. Якщо дитина поводиться добре, зробила якийсь хороший учинок - скажіть їй про це. Похвали потребує кожна дитина. Але слід узяти до уваги прості рекомендації.
1.Не можна хвалити за те, що не досягнуто своєю працею (фізичною, розумовою).
2.Якщо дитина ослаблена, травмована фізично або душевно, хваліть її щодня. У іншому випадку пам’ятайте, що у кожної дитини є своя індивідуальна норма похвали. Дотримуйтеся її. Інакше дитина може стати залежною від похвали і постійно очікувати її.
3. Якщо у вас двоє і більше дітей, стежте, щоб заохочення однієї дитини не викликало в інших заздрісних або образливих почуттів.
4. Виключіть заохочення у вигляді цукерок, шоколадок і фінансів. Ніколи не акцентуйте уваги на вартості подарунків. Найкращим подарунком була і буде увага з боку найдорожчої людини.
Саме головне - зрозуміти, як думає дитина, що відчуває і переживає, чому робить саме так. Тільки тоді процес виховання буде ефективним, без неприємних моментів з криками і зривами. У вас все вийде, варто тільки захотіти!