Управління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області
Основні види діяльності музичного керівника
у дошкільному закладі
Відповідно до посадових обов’язків, вимог методики музичного виховання муз керівникові необхідно здійснювати
таку діяльність:
1.Проводити заняття у кожній віковій групі двічі на тиждень відповідно до графіка роботи. Це вимагає значної попередньої підготовки: добір й розучування музичного репертуару, необхідного для роботи, розробка й планування засвоєння програмових навичок, підготовка наочного матеріалу, приладдя, прослуховування музичних записів.
2. Планувати й проводити індивідуальні заняття.
3. Діагностувати рівень музичного розвитку дітей.
4. Складати та відповідати за складання сценаріїв свят, програм розваг, підготовку та їх проведення.
5. Керувати роботою вихователя у сфері музичного розвитку дітей шляхом індивідуальних консультацій та групових занять.
Під час консультацій керівник музичний ознайомлює вихователів із планом роботи, розучує з ними дитячі музичні твори, звертаючі увагу на ті вміння і навички, якими має оволодіти кожна дитина, обговорює проведені заняття (відзначає успіх та труднощі дітей, пояснює, як можна їм допомогти), добирає репертуар для програвання на ранковій гімнастиці, інших заняттях, прогулянках тощо. На групових заняттях для вихователів муз керівник систематично вдосконалює навички дітей у галузі пісні й руху. Розучує з ними твори для індивідуального і колективного виконання на святах і під час розваг. При цьому бере до уваги здібності кожного педагога. Кількість консультацій та занять залежить від музичної підготовленості вихователів.
6. Вести роботу з батьками, залучаючи їх до загального процесу музичного виховання.
План роботи з батьками є складовою річного плану, у ньому необхідно передбачити лекції, відкриті заняття, батьківські збори, виставки, під час яких муз керівник дає поради батькам з питань музичного виховання дітей. У кожному дошкільному закладі є «Куточок для батьків», де поруч з іншими вміщені матеріали з музичного виховання, які заздалегідь готує музичний керівник. Зміст матеріалу стенда. замінюється через 1,5 місяця.
Музика - це «вітаміни» для дітей
Благодійні звуки формують міцне здоров’я та розвивають здібності малюків.
Медики стверджують, що багато сучасних хвороб у дітей пов ‘язані з нестачею в їхньому житті добротворних звуків. Вони потрібні гармонійного повноцінного фізичного та інтелектуального розвитку і в утробі матері, і після народження. Дзюркіт струмка, шелест листя, щебетання птахів, сюркотання цвіркуна і багато-багато інших звуків, серед яких людина жила впродовж тисячоліть, сьогодні змінилася ревищем реактивних літаків, гуркотінням автомобілів, побутової техніки. А замість ніжного співу матері дитина чує постріли, лайливі слова, зойки жаху з телевізійних трилерів.
Батьки рідко надають значення таким «дрібницям». Проте благозвучні звуки природи та музики величезний вплив на організм на фізіологічному рівні. Доведено, що музика може заспокоювати нервову систему чи збуджувати, прискорювати роботу серця та дихання чи уповільнювати, підвищувати артеріальний тиск чи нормалізувати, спазмувати м ‘язи чи розслаблювати, підвищувати рівень ендорфіну (речовина яка виробляється в мозку і сприяє підвищенню життєвого тонусу людини, усуненню больового синдрому, регулювати температуру тіла, активізувати імунітет,стимулювати вироблення гормонів, що блокують стрес).
Музикотерапія в дитячому садочку
Важко переоцінити вплив музики на людину. Це живе невичерпне джерело натхнення. Музика може надати насолоду, але також одночасно може викликати сильне душевне переживання, збудити до роздумів, відкрити невідомий світ фантазій.
Невичерпні можливості музики впливають на внутрішній світ дитини, особливо виділяють методику музикотерапії з ряду інших терапевтичних методик.
На сучасному етапі музична терапія далеко просунулася в дослідженні впливу музичного досвіду на розвиток особистості. Відповідь на запитання, чому музика настільки сильно торкається глибин нашої різноманітної особистості, потрібно шукати в минулому, коли ми ще були в материнській утробі й відчували музику ритму материнського серця, музику її тіла, музику її подиху й голосу. Жінка, яка носить у собі майбутнє життя, сама своїм духовним "баченням" ніби наносить "візерунки" на матрицю постнатального життя своєї дитини. Так мудра природа підготовлює дитину до сприйняття світу ще в утробі матері.
Багато досліджень довели, що музика посилює обмін речовин, посилює або зменшує м'язову енергію, змінює дихання, змінює кров'яний тиск, дає фізичну основу для емоцій. Дітям музикотерапія допомагає збагатити знання про навколишній світ, прищепити любов до музики, навчити слухати й розуміти, як і про що розповідає музика. Для того щоб музикотерапія позитивно вплинула на розвиток і виховання малят, необхідно враховувати особливості дітей.
"Музика, як будь-яке мистецтво, допомагає дітям пізнавати світ, виховує дітей", - так визначив роль музики у формуванні особистості композитор Дмитро Кабалевський. У процесі музичних занять відкриваються широкі можливості для всебічного розвитку дітей. Емоційна сила музики, зміст пісень, що слухають і виконують діти, сприяють формуванню основ морально-естетичних якостей.
Дитячі літні розваги з використанням
українського музично-ігрового фольклору
Літо — чудова пора для проведення всіляких дитячих розваг на відкритому повітрі. Адже влітку діти мають змогу більше рухатися, бігати, грати в активні ігри тощо. Окрім того, літо — це ще й найспекотніша пора року, коли хочеться втамувати спрагу і... окропитися водичкою
Звичай обливатися водою походить ще з прадавніх часів. Він був відомий у Стародавньому Римі, у багатьох європейських країнах. Обливаючись, наші пращури в такий спосіб очищалися, «викликали весняний дощ» тощо. Зокрема, серед українських народних звичаїв існував такий: під час першого весняного дощу селяни родинами виходили на подвір’я й ставали під дощ, щоб той «покропив і оживив».
Популярним було в Україні й святкування Поливаного понеділка. Звичай обливання припадав на перший або другий день Великодня і широко побутував у давнину. Дещо призабутий, та все ж традиційний, і нині понеділок після Великодня називають «поливаним», «обливаним». Подібні очисні дії з водою робили на Водохреще, Чистий четвер, і, звичайно, на літнє свято Івана Купала.
Звичай обливатися особливо подобається і є цікавим для дітей, які з превеликим задоволенням бризкають одне на одного водою, в такий спосіб граючись із нею. І якщо використати відповідний фольклорний музично-ігровий матеріал, то цікаву й невимушену розвагу бризкання водою можна зробити не лише захопливою, а й навчальною, розвивальною та виховною.
За допомогою українського дитячого музично-ігрового фольклору можна влаштувати з дітьми на відкритому повітрі літню розвагу, присвячену воді та сонечку. Вона не потребуватиме особливої попередньої підготовки, окрім вивчення з дітьми певних народ¬них примовок, закличок тощо. Сам хід розваги можна вибудувати в такій по¬слідовності:
* закликання дощика;
* ігри з водичкою;
* закликання сонечка.
Закликання дощика
Для закликання дощика стане у пригоді відома народна закличка-примовка «Іди, іди, дощику».
Її залюбки виконуватимуть діти дошкільного і молодшого шкільного віку
Можна скористатися також не менш відомою народною закличкою-примовкою до дощика:
Дощику, дощику,
Зварю тобі борщику
В зеленому горщику.
Борщик повернеться,
Дощик полинеться.
Ігри з водичкою
Для ігор з водичкою можна використати дитячу народну примовку «Водичко, водичко». Окрім того, можна створити поєднан¬ня української народної гри «Дрібушечки» із закличкою-примовкою до води, що, як показує досвід, є надзвичайно цікавим для дітей дошкільного віку .
Співаючи пісню «Дрібушечки», діти ставлять руки в боки, притупуючи «дрібушечками». Під час виконання перших рядків пісні діти звужують коло. Промовляючи «наїлися петрушечки», діти потирають животики, на словах «наїлися лободи», притупуючи «дрібушечками», — розширюють коло, а на словах «гала-гала до води» роблять колоподібні рухи.
Після виконання пісні-гри «Дрібушечки» діти сідають навприсядки, уявляючи, що сидять навколо невеличкого ставочка, і промовляють дитячу примовку «Водичко, водичко», імітуючи руками гру з водою — спочатку наче плескають нею, потім струшують краплинки з пальців і наприкінці вдають, що бризкають водою один на одного:
Водичко, водичко,
Умий моє личко,
Щоб щічки красніли,
А очки синіли.
Щоб сміявся роток,
І кусався зубок!
Якщо на території дитячого садка та шкільного подвір’я є вуличний басейн чи фонтан, діти можуть по-справжньому погратися з водичкою — задля цього вони стають навколо фонтану чи бортиків басейну і хлюпочуть руками у воді, виконуючи, наприклад, таку примовку:
Водо, водо холодная,
Стечи з мене, зігрій мене!
А з кого не стече —
Того сонечко спече!
Закликання сонечка
Після примовлянь до дощу та води діти виконують заклинку до сонечка:
Сонечко, Сонечко, руками роблять колоподібні рухи
Засвіти, засвіти! піднімають руки і очі догори
Сонечко, Сонечко, виконують колоподібні рухи руками
Звесели,звесели! тримають руки на поясі, ногами притупують
Сонечко, Сонечко, виконують колоподібні рухи руками
Весну й Літо запроси! спочатку ведуть рукою в один бік, потім
в інший, нібито запрошують на подвір'я
весну й літо, а наприкінці вклоняються
Після заклички цікавим і логічним продовженням закликання сонечка може бути спів українських народних дитячих пісень «Вийди, вийди, сонечко», «Вигрій, вигрій, сонечко» та багато інших, у яких діти проявляють свої емоції та творчі здібності. Так, наприклад, виконання дітьми української народної пісні «Вийди, вийди, сонечко» можна супроводити танцювальними рухами з використанням штучних прикрас — квітів, макета сонця, стрічок на зап’ястках рук, перетворивши пісню на невеличку хореографічну постановку.
На зап'ястки рук дітей одягають зшиті різноколірні стрічки. Доцільно розкрити дітям сутність кольорів стрічок, щоб вони знали, що це — певні символи. Наприклад, жовта — символ сонця, голуба і синя — символи неба і води, оранжева — символ хліба, фіолетова — мудрості, рожева — достатку тощо.
Слід звернути увагу дітей на те, що стрічки своєрідно імітують поєднання дощу та сонця і символізують виникнення веселки. Після цього можна виконати з дітьми українську народну пісню «Вийди, вийди, сонечко» з відповідними хореографічними рухами.
Вийди, вийди, сонечко, на слові «сонечко» діти піднімають руки вгору
На дідове полечко, ведуть правою рукою праворуч
На бабине зіллячко, ведуть лівою рукою ліворуч
На наше подвір’ячко. роблять жест запрошення
На весняні квіточки, піднімають вгору штучні квіти на дротиках
На маленькі діточки, присідають, а потім випрямляються
Там вони граються, роблять оберт навколо себе
Тебе дожидаються. роблять жест запрошення, руки на пояс,
три притупи, присідають, кладуть на
підлогу штучні квіти, випрямляються
Там дід косить, імітують рухи косіння
Сонця просить піднімають руки вгору
Хмару розбиває, плескають у долоні
Сонця здобуває. піднімають руки вгору
Бий, дзвоне, бий! плескають у долоні
Хмару розбий! виконують колоподібні рухи руками і
гучно плескають у долоні
На закінчення розваги після виконання всіх закличок, примовок та рухливих народних пісень-ігор дітям можна дозволити окропити одне одного водичкою.